Neljapäev, 30. oktoober 2008

Balanced, secure and realistic

Your result for What Your Taste in Art Says About You Test...

Balanced, Secure, and Realistic.


Impressionism is a movement in French painting, sometimes called optical realism because of its almost scientific interest in the actual visual experience and effect of light and movement on appearance of objects. Impressionist paintings are balanced, use colored shadows, use pure color, broken brushstrokes, thick paint, and scenes from everyday life or nature.


People that like Impressionist paintings may not alway be what is deemed socially acceptable. They tend to move on their own path without always worrying that it may be offensive to others. They value friendships but because they also value honesty tend to have a few really good friends. They do not, however, like people that are rude and do not appreciate the ideas of others. They are secure enough in themselves that they can listen to the ideas of other people without it affecting their own final decisions. The world for them is not black and white but more in shades of grey and muted colors. They like things to be aestically pleasing, not stark and sharp. There are many ways to view things, and the impresssionist personality views the world from many different aspects. They enjoy life and try to keep a realistic viewpoint of things, but are not very open to new experiences. If they are content in their live they will be more than likely pleased to keep things just the way they are.

Take What Your Taste in Art Says About You Test at HelloQuizzy

2 kommentaari:

Ewa ütles ...

Proovisin ka seda testi teha, aga ei saanudki aru, mida mu tulemus näitas. Mingid protsendid- millest?

See oli väga huvitav, kui sa mainisid, et oled ise ka maalinud. Millal ja kui palju siis? Eks selle vaimu peale tulekuga ongi nii, et mida harvem pintsli kätte võtad, seda vähem seda söandad teha. Vähemalt mulle endale tundub nii. Suvel polnud aega ja siis juba arvasin, et ei tule sellest nagunii midagi head. Nii et, kui aed puhkama läheb, siis ehk võtad asja käsile...

Eve Piibeleht ütles ...

Eks need testid on kõik üks meelelahutus, aga kuna pilt oli kaunis, panin selle blogisse üles. Maalisin ma palju ülikooli ajal ja vahetult peale seda, seega tõepoolest väga ammu aega tagasi. Sõbrad olid enamuses kunstiinimesed ja ju see vaim oli nakkav. Õppinud ei ole kunagi, aga osa pilte on endiselt kodu seintel, väga hullud ei olegi.